Naturklubben: Sommerfugle og andre skønheder

Møde i Naturklubben for børn

En slidt men stadigvæk smuk blåfugl. Foto: Karen Luise Rindom

Lørdag den 19. august starter naturklubben op igen efter en velfortjent sommerferie. Denne gang er emnet sommerfugle og andre skønheder. Stedet er Naturcenter Tved Gl. Skole, Hanstholmvej 64, 7700 Thisted, klokken 9:30 – 12:30.

Vi har fokus på sommerfugle, hvor vi skal lære om deres fantastiske forvandlinger, men vi taler naturligvis om alt det andet, som vi også møder på vor vej. Der er masser af liv på Naturcentrets grund, hvis vi lærer at finde det. Mogens Frost og Albert Smith bistår os med kyndig vejledning.

Alle interesserede børn, deres forældre og bedsteforældre er velkomne til klubbens møder.

Vi skal naturligvis have en formiddagspause med boller, saft og kaffe, samt slutte dagen ved bålet, denne gang med pandekager.

Vi glæder os til at se jer i Naturcenter Tved Gl. Skole til fælles naturoplevelser.

På vegne af gruppen bag Naturklubben.

Venlig hilsen

Karen

Husk tilmelding senest den 17. august på mobil 60930849 eller på mail til karenluiserindom@gmail.com